
Kommunen säljer skog och satsar på Knapped
KARLSKOGA: Affär med Svenska kyrkan om lägergård
Affären finansieras genom att kommunen samtidigt överlåter skog till kyrkan och man gör det i så stor omfattning att det blir pengar över att finansiera en upprustning. Det handlar om en affär i mångmiljonklassen. Än så länge är beslut taget i samhällsbyggnadsnämnden och frågan avgörs så småningom i kommunfullmäktige.
Netto 5,7 miljoner
Fastighetsregleringen mellan kommunen och kyrkan innebär alltså att kommunen överlåter ett skogsskifte vid Karåsen-Rönningen norr om tätorten. I utbyte får man lägergården och ett nettoöverskott på drygt 5,7 miljoner kronor.
Överskottet är tänkt att användas till vatten och avlopp vid Knapped samt till en tillgänglighetsanpassning som gäller såväl byggnader som omgivningar.
I upprustningen ingår även insatser utvändigt av tak, fasader, fönster och så vidare. Dessutom blir det ombyggnad av kök och sanitetsutrymmen, bland annat handikapptoalett.
Nyttjas av fler
– Satsningen innebär att lägergården kan användas av fler och att säsongen där ute förlängs. Genom att öka tillgängligheten kan gården även nyttjas av särskolan vilket är positivt, konstaterar nämndens vice ordförande Liselotte Eriksson (S).
Alla pengar av det budgeterade överskottet satsas inte på Knapped. En del går också till en fördjupad översiktsplan för Lunedets naturreservat.
– Det handlar om en rokad av naturreservatets gränser. Det ligger en del privata stugor inom reservatet och för att kunna avyttra de fastigheterna behövs en del justeringar, säger planchefen Bosse Björk.
Tioårsavtal
En annan större insats på fastighetsområdet gäller Björkborns herrgård. Stiftelsen Alfred Nobel har begärt att få teckna ett nyttjanderättsavtal med kommunen på tio år och förvaltningschefen Stefan Larsson har fått uppdraget att ta fram ett avtal som båda parter är nöjda med.
– En viktig fråga för både kommunen och stiftelsen, säger Stefan Larsson.
Avtalet ska gälla samtliga byggnader och herrgårdsparken.
- 16:25: Börsen vänder upp
- 16:20: Åtta av tio ser på fler skärmar
- 16:13: Saabutredningen fortsätter
- 16:10: Lyft för bostadsförsäljningen i USA
- 16:04: Luxemburg vill stävja skattefusk
- 15:33: Åtta av tio ser på fler skärmar
- 15:17: Nya riksbankschefer vill se ändring
- 15:06: Förlust för Swedol
- 14:56: Telia planerar 4 G i Kazakstan
- 14:37: Ryska turister spenderar mest






































































