Utvecklad borrteknik ger fler "bergvärme"
TORSBY:
Men tack vare utvecklad teknik kan Thermia nu erbjuda en alternativ energikälla.
Foto: Aron Eriksson [Förstora]
Den nya lösningen, som utvecklats under stort hemlighetsmakeri heter Thermia Auger och passar de som inte har en tomt stor nog för jordvärme och där det är cirka 50–60 meter ner till berget.
– I Värmland finns många fastigheter som ligger på sandiga marker nära vatten med bara några meter ned till grundvattnet. Den nya tekniken innebär att man borrar ett antal hål 30–40 meter ned i sandmarken. I hålen läggs rör som sedan kopplas samman och leds till en värmepump. Man nyttjar energin i grundvattnet, berättar Mats Pers, regionchef för Thermia.
Premiärvisning
Tekniken är inte helt ny, men har nu utvecklats och förfinats så mycket att Thermia kallar den visning som genomfördes i Torsby under tisdagen för en världspremiär för en ny energikälla.
– Vi är jätteglada och stolta över det här. Det innebär att vi nu kan erbjuda våra produkter till en betydligt större marknad. Augerborrningen kostar ungefär lika mycket som bergvärmeborrning på stora djup, men i första hand så väljer man fortfarande bergvärme där det går, säger Mats Pers.
Stort intresse
Eive Nilsson på Sunne Brunnsborrning, som är en av Thermias samarbetspartners kring den nya borrtekniken, berättar att de redan förra hösten installera fem anläggningar av den typ som nu lanseras.
– Det var lite av ett test och resultatet blev väldigt bra. I Sunne vet jag att intresset för den här tekniken är väldigt stort, där går det i princip inte att ha bergvärme, säger han.
- 10:11: Svagt uppåt på Stockholmsbörsen
- 09:18: SCA: Tvångsinlösen för en miljard
- 09:00: Tvärnit för guldprospekteringar
- 08:44: Rekordvinst för Ryanair
- 08:38: Ny modell för försäkringsräntor
- 08:21: Millicom tar miljardlån
- 08:20: Kraftigt lyft på Tokyobörsen
- 08:20: Direktörer anklagas av Ericsson
- 05:04: Inga kommentarer om Yahoo och Tumblr
- 04:30: Tokyobörsen mot ny rekordnivå








































































