
Handelsbeslut sköts upp
Arvika
Som Arvika Nyheter berättat om i flera artiklar har det blåst upp till storm kring en bärande punkt i den handelsutredning som är under framtagande i Arvika. Framförallt är det attsatsen ”Graningeområdet bör inte innehålla några verksamheter som kan konkurrera med Arvika centrum” som orsakat meningsmotsättningar. Skrivningen har sin grund i att majoriteten vill skydda centrumhandeln och då framförallt Konsum Värmlands och Ica:s planer att bygga ut på Palmviken.
Moderaterna har från början varit motståndare till formuleringen och den inställningen har först Centerpartiet och nu även Folkpartiet anslutit sig till.
– Utvecklingen av centrumkärnan är prioritet ett för oss men att därifrån säga nej till etableringar i Graninge är att gå för långt, säger Folkpartiets förstanamn, Gösta Frödin, idag. Vi sätter inga restriktioner för Graninge, ej heller för dagligvaror (livsmedel). Är det en intressant etablering ska vi säga ja.
Enade vi stå...
I måndags behandlade kommunstyrelsen handelsutredningen. Beslutet blev att ärendet bordläggs till nästa gång församlingen träffas, i september. Innan septembermötet ska åsikterna från övriga inblandade parter, framför allt näringsidkare och fastighetsägare, mera konkret hämtas in. Bland annat finns chansen till detta när parter samlas den 21 augusti i samband med en återträff efter ett studiebesök om just handel kommunen och handelsföreträdare gjorde på flera orter i Mellansverige.
Kommunalrådet Claes Pettersson (S) säger att det viktigaste är att gå fram med en gemensam linje.
– Vi behöver kraftsamla och gå åt samma håll, det är guld värt att nå en bred samsyn, säger Pettersson.
Ny skrivning?
Kommunalrådet säger dock också att nämnda attsats kommer att tas bort men att texten även kan komma att skrivas om. Hur den slutgiltiga formuleringen blir beror enligt Pettersson i mycket på vad näringsidkarna och fastighetsägarna säger, vill de att dagligvaruhandel inte ska förekomma i Graninge är partiet beredd att stödja det. Pettersson vill även ha en långsiktighet och att förslaget som vinner gehör ska gälla under flertalet år.
– Avsikten med handelsutredningen var att stärka centrum, säger Claes Pettersson. Nu får vi försöka gå i mål med det men det bästa är om vi kan nå samsyn.
Tydliga
Moderaternas linje har fått allt flera anhängare sedan Centern och Folkpartiet anslutit sig till den. Moderaterna är dessutom tydliga i att partiet vill tillåta all form av handel på Graninge handelsområde. Oppositionsrådet Jan Wettmark (M) hoppas även att det blir kommunens linje när handelsutredningen slutligen blir ett kommunalt dokument.
– Vi vill även tillåta livsmedelshandel i Graninge, säger han.
- 11:31: Framtidstro trots konkurshot i gruva
- 09:22: Köpenhamn kör ifrån övriga Danmark
- 22:55: Svagt slut på veckan på Wall Street
- 20:24: Unionen: IT- och telekomavtal klart
- 19:39: Chefsrockader på Volvo PV
- 17:55: Börsen fortsatte ned
- 15:43: News Corp delas i två bolag
- 14:41: USA: Ökat sug efter varaktiga varor
- 14:09: Statens servicecenter bötfällt
- 12:59: Färre börsoptimister







































































